Czemu potrzebujemy geodetów?

w tereniePraca geodety to nie tylko siedzenia za biurkiem i nanoszenie zmian na mapki, to również ciężka praca fizyczna, a jej biurkowa część też do łatwych i przyjemnych nie należy. Za biurkiem geodeta dokonuje skomplik

Czemu potrzebujemy geodetów? Kiedy będziemy potrzebowali usług typu ? Praktycznie zawsze kiedy będziemy mieli do czynienia z działką, rozpoczęciem budowy czy przebudową istniejącego budynku.

Za biurkiem i w terenie

Praca geodety to nie tylko siedzenia za biurkiem i nanoszenie zmian na mapki, to również ciężka praca fizyczna, a jej biurkowa część też do łatwych i przyjemnych nie należy. Za biurkiem geodeta dokonuje skomplikowanych obliczeń, z danych, które pozyskał od swoich pracowników lub osobiście 'w terenie'. Nanoszenie kolejnych punktów zgodnie ze wszystkimi normami i zasadami wymaga maksymalnego skupienia.

W terenie znów wraz z całym osprzętem musi odnaleźć odpowiednie punkty kontrolne i zrobić wszelkie pomiary wg. tych punktów. Najgorszym przeciwnikiem geodety jest zła pogoda, ponieważ pomiary potrafią trwać godzinami, a przy złej pogodzie nawet dłużej.


Praca geodety w skrócie

Mało kto wie czym konkretnie zajmuje się geodezja, nic dziwnego, ponieważ nie jest to coś co widuje się na co dzień. Ogólnie rzecz biorąc geodeta mierzy, a wyniki pomiarów nanosi na mapki, które są graficzną reprezentacją pomiarów wykonywanych przez geodetów.

Z usług geodety na pewno będziemy musieli skorzystać w przypadku budowy domu lub innej nieruchomości, i to nie raz. Geodeta towarzyszy budowie na kilku różnych etapach, począwszy od wstępnych planów, aż do samego końca budowy i zdania budynku do użytku. Można więc powiedzieć, ze bez geodezji nie moglibyśmy nic wybudować ani przebudować.


Czym jest tachimetr - Wikipedia pomaga

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr